Když vstoupíte do vestibulu panelového domu a rozhlédnete se kolem sebe, první, co spatříte, bude kromě poštovních schránek a výtahu také schodiště. Projdete se po něm nahoru a dolů, třeba jen do prvního patra a zpět, ale zřejmě vás ničím neuchvátí a nebudete jej považovat za něco výjimečného a zajímavého. Něco jiného jsou ale schody v rodinném domě.
Samonosná schodiště v objektech se koncipují jak s ohledem na praktičnost, tak i estetický dojem. Rozhodně tu neočekávejte ocelové či betonové monstrum, jaké se vyskytuje v paneláku, nic takového si zřejmě nikdo přát doma nebude, a tak pokud navštívíte přátele v jejich vícepodlažním domku, pravděpodobně se tu pokocháte něčím výjimečným.
Schodiště v rodinných domech a rekreačních nemovitostech bývají lomená, přímá, spirálová, samonosná, konstruovaná z kombinace dřeva, tvrzeného skla, kovu či kamene, a posazená na okraji obytného prostoru nebo i v jeho samotném středu. Zejména točité schody dovedou zaujmout pozornost na první pohled a zatoužíme se po nich i osobně projít. Alespoň si je vyzkoušet, jaké by to bylo, mít je doma.
Co mají rodinné domy a paneláky společného
Společným znakem vícepatrových rodinných i panelových (bytových) domů je sice schodiště jako takové, ale zároveň i to, že po nich chodíme. Může vám to připadat jako samozřejmé, ale ne každý využívá schodiště v paneláku, kde je výtah. A to je právě chyba, protože chůze po schodech patří k nejúčinnějším antistresovým prostředkům, napomáhá zvyšovat tělesnou i duševní kondici, působí proti depresím a posiluje lymfatický a s ním spojený imunitní systém.
Chůze po schodech naboso také posiluje svaly chodidel, udržuje ve správné pozici jejich klenbu a jaké to je žít s plochou nohou, vám mnozí potvrdí – je to nejen nepříjemné, ale i nezdravé a někdy i nebezpečné kvůli vadnému držení těla, což ovlivňuje dokonce i trávení a zpracování potravy.